Każdy sport na poziomie profesjonalnym, ale także amatorskim wymaga użycia specjalnego wyposażenia, ekwipunku, odzieży, który będzie spełniał określone role, podnoszące komfort sportowca, ale także zapewni mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Szczególnie w zawodach organizowanych na najwyższym poziomie tzn. międzynarodowym, krajowym czy regionalnym będą obowiązywały szczególnie restrykcyjne wymagania dotyczące uczestników. Jednym ze sportów, które posiadają ścisłe regulacje co do posiadania wyposażenia spełniające określone wymagania są rajdy samochodowe i inne sporty motorowe, które wiążą się z potencjalnym, dużym niebezpieczeństwem.
O istniejącym niebezpieczeństwie świadczą liczne wypadki, którym ulegają kierowcy samochodów, bolidów, motocykli. Rozwijając duża prędkość, na torach czy trasach, gdzie każde sekundy są na wagę złota, o wypadek nie trudno. Trzeba mieć świadomość, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie zapewnią 100% bezpieczeństwa, ale wykorzystanie w pełni dostępnych możliwości zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa i może uratować życie i zdrowie kierowcy. Poniżej przykładowe rozwiązania stosowane w rajdach samochodowych.
Homologowane odzież rajdowa
Odzież kierowcy rajdowego składa się z następujących elementów:
- bielizna termoaktywna (skarpetki, kalesony, cool shirty, balaklawy, golfy),
- buty rajdowe,
- kombinezon rajdowy,
- rękawice,
- czapki pod kask
- kask rajdowy.
Do tego stosuje się dodatkowe wyposażenie jak:
- interkomy, słuchawki dojazdowe
- kołnierze usztywniające odcinek szyjny kręgosłupa,
- ochraniacze, kamizelki.
Wyposażenie bezpieczeństwa
Wyposażenie dotyczy także samego samochodu. Samochody rajdowe wyglądają zupełnie inaczej niż te używane na co dzień, które można spotkać na ulicach. Pozbawione są kanapy, wyposażone są w klatki bezpieczeństwa, posiadają także innego rodzaju systemy, jak układy gaśnicze w kabinie i komorze silnika. Fotele przystosowane są do dużych przeciążeń stabilnie utrzymując kierowcę w pionowej pozycji. pasy bezpieczeństwa także dostosowane są do innej charakterystyki jazdy, niż w przypadku samochodu osobowego.
Przed każdymi zawodami, powołana komisja bada wyposażenie każdego zawodnika, sprawdzając, czy spełnia ono wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Najczęściej wymaganą homologacją jest FIA, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, i wymaga na zawodnikach jej stosowanie. Homologacja FIA dotyczy całego wyposażenia, rozpoczynając od odzieży kierowców i pilot, a na wyposażeniu samochodu kończąc. Brak spełniania wymagań organizatora po tym kątek skutkuje wykluczeniem z rajdów, dlatego stosowanie się do wymogów organizatora jest konieczne i dotyczy wszystkich, którzy będą uczestniczyć w zawodach.
Odzież i asortyment posiadający właściwą homologację są droższe od podstawowych produktów bez niej, jednak posiada inne właściwości i zapewnia większe bezpieczeństwo. Produkty homologowane poddawane są testom wytrzymałościowym i innym badaniom. Przykładowo w zakresie odzieży sprawdzana jest palność, która musi zostać mocno zredukowana. Zarówno bielizna jak i odzież kierowcy wykonane są z niepalnych włókien, które posiadają określoną odporność na ogień. Zobacz przykłady homologowanych produktów rajdowych tutaj.
Najnowsze komentarze